V prvom kole remíza proti Banskej Bystrici

NÁVRAT KOŠICKÉHO FUTSALU NA VRCHOL

Najvyššia slovenská futsalová liga si košický tím pamätala naposledy ešte v sezóne 2012/13. Vplyvom rôznych okolností chýbal extraligový futsal v metropole východu dlhých 8 rokov, no dnes je tento fakt už minulosťou.

10. september bol deň s prívlastkom výnimočný pre klub Podpor Pohyb Košice. Po dlhej príprave, skladaní kádra a doťahovaní organizačných detailov sme sa na palubovke predstavili proti obhajcovi extraligového bronzu a jednému z tohtoročných favoritov – MIBA Banská Bystrica. Aj napriek pozícii nováčika sme chceli sezónu odštartovať víťazstvom.

Naše plány nabúral už v 3. minúte hosťujúci Konder. Po prihrávke reprezentanta Rafanidesa sa dostal do samostatného úniku, najprv jeho strelu zastavila tyč, no z dorážky už prekonal bezmocného Obermana. Neprehrávali sme však dlho, už o 2 minúty po samostatnej akcii Korčeka zasúval do prázdnej brány bombardér Vilkovský – 1:1. Strhnúť vedenie na našu stranu sa nám podarilo v 11. minúte. Kuruc vystihol rozohrávku súpera a pomedzi nohy brankára Pecha sa lopta dostala až do brány. Ešte krajšie to bolo v 16. minúte, keď Korček peknou strelou pod brvno zvyšoval na 3:1. Pridať sme mohli aj ďalšie góly, do brány sa pýtala najmä Gluchmanova dorážka po Vilkovského zahodenom 10-metrovom kope. Jeden z kľúčových momentov zápasu prišiel 14 sekúnd pred polčasovou sirénou. Kyjovský zachytil našu rozohrávku a po jeho prihrávke Čief strelou k žrdi znížil na 3:2. Do šatne sme tak odchádzali len s jednogólovým vedením.

Na začiatku druhého polčasu boli aktívnejší hostia. V 24. minúte svojou typickou strelou špicom vyrovnal topkanonier Kyjovský a začínalo sa odznova. Hra sa prelievala zo strany na stranu s množstvom šancí aj chýb. Po našej nacvičenej akcii sa v 30. minúte dostal do sľubnej pozície Bačo. Prehodil brankára, ktorý ho pri zakončení fauloval, výsledkom bola červená karta a 2-minútová presilovka. Aj keď v nej sme ešte neskórovali, následný tlak využil v 36. minúte Korček a po ďalšej individuálnej akcii priklonil misky váh na našu stranu. Súper hneď reagoval hrou bez brankára, ktorá priniesla expresné vyrovnanie. Po prudkej strele Belaníka sa lopta na zadnej tyči odrazila priamo do brány. Dve minúty pred koncom divákov priviedol do varu opäť Vilkovský, po ktorého strele sme vyhrávali už tretíkrát. Konečné slovo však mala opäť Banská Bystrica. Belaník po identickej situácii ako pri štvrtom góle nastrelil Sasáka, od ktorého sa lopta odrazila do našej siete na konečných 5:5.

„Doplatili sme na nedostatočnú efektivitu a tento zápas najviac vystihuje neskúsenosť,“ poznamenal pre Rádio Košice tréner Bačo„V závere sme dvakrát viedli a takéto stretnutia by sme mali zvládať s víťazným koncom. Súper ukázal skúsenosti a napokon sme radi aj za remízu. Banská Bystrica si totiž išla za víťazným gólom a naši chlapci už mali trému z toho, ako to dopadne. V tej fáze nám už nefungovali hlavy tak, ako by fungovať mali.

„Pre divákov to bol strhujúci zápas. Nám sa remíza máli, ale faktom je, že veľké šance mali aj oni a asi je to teda spravodlivá deľba bodov,“ priznal brankár Richard Oberman. Historicky prvý zápas značky Podpor Pohyb na najvyššej úrovni vníma každopádne pozitívne. „Teší ma, že sme po rokoch ponúkli fanúšikom futsalu v tomto meste krásny ligový zápas. Boli výborní a verím, že nás nezastaví korona a v ďalších zápasoch ich bude ešte viac. Všetko to robíme pre nich a toto mesto plné futsalového talentu si najvyššiu súťaž zaslúži.“

Najbližší zápas odohrá Podpor Pohyb Košice už v piatok v Leviciach. Úvodný výsledok zatiaľ reálnu silu mužstva naplno neodhalil. „Zatiaľ neviem reálne zhodnotiť,  na čo máme. Aj v tomto zápase sme videli, že môžeme vyhrávať i prehrávať. Lučenec by mal byť na čele a za ním to bude vyrovnané. Zabojujeme o play-off, ale sme nováčik a boríme sa s nedostatkom skúseností,“ doplnil tréner Bačo.

Podpor Pohyb Košice – MIBA Banská Bystrica 5:5 (3:2)

Góly: 5. Vilkovský, 11. Kuruc, 16. Korček, 36. Korček, 39. Vilkovský – 3. Konder, 20. Čief, 24. Kyjovský, 38. Belaník, 39. Sasák (vlastný)