V DERBY ŠŤASTNEJŠIA PINEROLA

Súboje medzi Bratislavou a Košicami prinášajú v každom športe vypäté emócie a strhujúce príbehy. Rivalita medzi východom a západom neodmysliteľne patrí aj k futsalu. Už od nepamäti boli jednotlivé mestá na futsalovej mape veľkými pojmami. Hoci v posledných rokoch liga priniesla iba suverenitu Lučenca, Podpor Pohyb Košice i Pinerola Bratislava sa dokázali vrátiť do ligového kolotoča s omladenými kádrami posilnenými o skúsených odchovancov a tak isto aj s veľkou víziou do budúcnosti. Náš vzájomný zápas v 4. kole Niké Futsal Extraligy preto predstavoval veľké lákadlo pre priaznivcov futsalu.

I keď je súťaž ešte len vo svojej úvodnej fáze, podľa predsezónnych predpokladov a doposiaľ odohratých zápasov nám bolo jasné, že nás doma proti bratislavskej Pinerole čaká zápas jesene. Naším cieľom je aj s omladeným kádrom bojovať o top štvorku a práve Pinerola je jedným z hlavných adeptov na rovnaké pozície. Mix mladých talentovaných hráčov doplnili skúsení Kyjovský a Marušinec, ktorí aj v piatkovom zápase ukázali svoj neodmysliteľný prínos pre mužstvo.

Zápas sa začal opatrne, ani jeden tím nechcel inkasovať úvodný gól. Príležitosť na otvorenie skóre mali Péchy aj Trojan, do vedenia sme sa však nedostali. Úvodné oťukávanie veľa šancí neprinieslo, trpezlivo sa čakalo na súperovu chybu. Náznaky pološancí likvidovali brankári Oberman a Podhajeczký. Následne však začali mať Bratislavčania viac z hry, my sme vybrali hluchú 10-minútovku, počas ktorej sa súper dostával do nebezpečných prečíslení až priveľmi často. Výsledkom toho bol aj prvý gól v našej sieti. V 14. minúte si Keszei najprv vymenil loptu s Marušincom, potom s Rusnákom a prehrávali sme 0:1. V 16. minúte prišla ďalšia chyba v organizácii našej obrany, Marušinec sa poľahky dostal k našej bráne, prihral Kyjovskému a ten svojou povestnou pravačkou zvýšil na 2:0. Do polčasu sa nám už gól streliť nepodarilo, preto po prvej polovici duelu svietil na svetelnej tabuli stav 2:0 pre hostí. A nutno povedať, že zaslúžene.

Do druhého polčasu nám neostávalo nič iné, len otvoriť obranu, začať riskovať a pokúsiť sa zvrátiť nepriaznivý stav. Nastali zmeny v zostave, mladícku dravosť a energiu priniesli na ihrisko mladí Leško a Levický, svoje prvé minúty v tejto sezóne si po zranení pripísal navrátilec Gluchman. Dopredu nás hnala aj skvelá divácka kulisa, ktorá v piatok reprezentovala značku Podpor Pohyb azda najlepšie zo všetkých aktérov. V druhom polčase vytvorili najmä pri našom tlaku skvelú atmosféru, ktorá roky na extraligových palubovkách chýbala.

Paradoxne to bola však Pinerola, ktorá po ďalšej našej chybe pridala svoj tretí gól. Mužom momentu bol Marušinec. Siahnuť sme museli po hre bez brankára. Ani tento risk nám však nevyšiel podľa predstáv. V 30. minúte sme stratili loptu a Rusnák do opustenej bránky zvyšoval už na hrozivých 0:4. Aj keď stav nebol priaznivý, stále sme chceli byť aktívni a vykresať aspoň iskierku nádeje. To sa nám podarilo v 34. minúte. Opäť sme to skúšali aktívnou hrou s brankárom, tečovanú strelu Obermana dopravil do siete Kuruc. Na konečných 4:2 upravil po peknej prihrávke Sasáka Serbin, viac gólov sa nám však pridať nepodarilo. Vo výbornom zápase sme napokon Pinerole podľahli.

Zápas dvoch rozdielnych polčasov nám ukázal viacero vecí. Negatívnych, že s úzkym kádrom plným zranení a chorôb to pôjde len ťažko, ale aj pozitívnych, že potenciál nám rozhodne nechýba a v silnejšej chvíľke vieme dominovať nad každým súperom. Futsal sa však hrá celých 40 minút.

Veríme, že naši priaznivci si nájdu cestu do haly minimálne v rovnakom počte aj po reprezentačnej prestávke. Najprv sa v piatok 14. októbra predstavíme v Leviciach, potom však v piatok 21. októbra  v repríze minuloročného semifinále privítame doma v SOŠ Šaca Banskú Bystricu. Fanúšikovia, ktorí si futsal chcú vychutnať aj počas reprezentačnej pauzy, môžu podporiť slovenskú reprezentáciu v zápasoch proti Lotyšsku (8.10. v Lučenci) a Nemecku (12.10. v Drážďanoch) v hlavnej fáze kvalifikácie na majstrovstvá sveta. Podpor Pohyb Košice budú reprezentovať asistent trénera Richard Bačo a brankár Richard Oberman.

Podpor Pohyb Košice 2:4 Pinerola 1994 Futsal Academy (0:2)