BRONZOVÁ JUNIORSKÁ SEZÓNA

Úspešnú futsalovú sezónu pre Podpor Pohyb Košice zakončili bronzovými úspechmi oba juniorské tímy. Štvrté miesto seniorského tímu vylepšili ešte o jednu priečku kategórie U17 aj U20. Koncepčná práca s mládežou priniesla svoje ovocie a viacerí hráči ukázali, že je s nimi možné rátať azda už v nasledujúcej sezóne aj v ťažkých seniorských zápasoch.

Dňa 9. júna mala v Lučenci na programe vyvrcholenie juniorská extraliga U17. Keďže sme sa do Final Four dostali zo štvrtého miesta, v semifinále nás čakal najväčší favorit a víťaz základnej časti, bratislavská Pinerola. Začiatok zápasu priniesol opatrnú hru z oboch strán, nikto nechcel dostať prvý gól. Ako sa už neraz ukázalo, zápasy vo vyraďovacej fáze dokážu byť zradné. Namiesto bezhlavého útočenia je dôležitá poctivá obrana. Tá naša bola najmä v prvom polčase viac ako dobrá. Do šatní sa odchádzalo za stavu 0:0. Cieľom bolo pokračovať v bojovnom taktickom výkone a pokúsiť sa streliť postupový gól.

V 31. minúte prišla rýchla akcia Daniela Pástora. Po rýchlom protiútoku chladnokrvne obišiel súperovho brankára a viedli sme 1:0. Od tohto momentu sa Pinerola dostala do veľkého tlaku, ktorý znásobila ešte aj hrou v powerplay. Naša skalopevná defenzíva napokon vydržala bez gólu iba do 37. minúty. Odrazenú loptu si našiel Jakub Mikita a vyrovnal na 1:1. V momente, kedy sa už zápas pomaly schyľoval k penaltovému rozstrelu, prišiel rozhodujúci gól. Nanešťastie do našej siete. Minútu pred záverečnou sirénou prestrelil Martin Mikita po rohovom kope všetko, čo mu stálo v ceste. V našej záverečnej hre bez brankára sme už vyrovnať nestihli. Po semifinálovej prehre 1:2 nás čakal iba súboj o tretie miesto. V druhom semifinále podľahla Žilina Futsal Academy domácemu Lučencu 4:2.

Zápas proti Žilinčanom bol krásnou bodkou za vydarenou sezónou. V kvalitnom zápase naši chlapci ukázali všetko, čo sa za celý rok naučili. Niektoré akcie si vyslúžili potlesk aj nestranného fanúšika. Skóre zápasu otvoril v 19. minúte opäť Pástor. Šance súpera vychytal náš brankár Matúš Kuruc, polčasový výsledok ostal 1:0. Druhú polovicu sme však už ovládli naplno, na ihrisku bol prakticky iba jeden tím. Už po pár sekundách druhého polčasu zvýšil na 2:0 Matúš Palfi. Krásnou akciou s Patrikom Ftorekom na neho nadviazal už o minútu Michal Bálint. V 23. minúte po nacvičenom rohovom kope zvýšil na 4:0 druhým gólom Bálint a o bronzových medailách bolo prakticky rozhodnuté. V 27. minúte prišla najkrajšia akcia zápasu. Vyšachovanú obranu súpera prekonal po nádhernej prihrávke Ivana Levického svojím tretím gólom na turnaji Daniel Pástor. Do konca zápasu skompletizoval hetrik ešte gólom na 6:0 Michal Bálint. Siedmy gól pridal Matúš Pálfi po priamom kope Samuela Komarka, direktora našej hry. Skvelý výkon a konečný výsledok 7:0 bol potvrdením toho, že bronzové medaily sú v správnych rukách.

Cenu pre najlepšieho hráča si prebral Patrik Ftorek. Vo finálovom zápase porazila Pinerola domáci Lučenec 2:0.

Zostava Podpor Pohyb Košice na záverečnom turnaji Final Four U17: Matúš Kuruc, Ivan Levický, Samuel Komarek, Matúš Pálfi, Patrik Ftorek, Michal Bálint, Daniel Pástor.

Už o pár dní neskôr,  13. júna mala v Žiline svoje vyvrcholenie sezóny aj kategória U20. Do Final Four sme sa dostali len tak tak na poslednú chvíľu, no aj napriek tomu sme s už stabilizovanou zostavou pomýšľali na medailové priečky.

Semifinálový súboj proti víťazovi základnej časti, Makroteamu Žilina, sme začali ako zo sna. Už v druhej minúte krásnou strelou ľavačkou otvoril skóre Miroslav Ivan. O minútu neskôr to bolo ešte veselšie, kombináciu s Ivanom pretavil na druhý gól v domácej sieti Lukáš Vaculik. Perfektný úvod zápasu ešte znásobila 10. minúta. Brankár Ján Belenyesi loptu vyniesol až do polovice ihriska a peknou myšlienkou vyzval na skórovanie Richarda Matisa. Vyhrávali sme už 3:0. Makroteam však nezložil zbrane a reagoval pohotovo. Viac ako 30-minútovou hrou bez brankára. Fyzicky aj psychicky náročnú úlohu ubrániť súperov tlak sme prijali odhodlane. Ako neskôr ukázalo, zásadným momentom vo vývoji zápasu bol gól na 3:1. Domáci Mahút znížil v poslednej minúte prvého polčasu, kedy sme sa už po bláznivej prvej polovici ocitli hlavami v šatni. Druhý polčas sa od začiatku podobal na záver toho prvého. Súper hral s piatimi hráčmi a prázdnou bránou, my sme poctivo bránili, no sily pomaličky ubúdali. Kontaktný gól prišiel v 30. minúte znovu z halovky Mahúta. Zníženie na 3:2 sľubovalo dramatickú koncovku. 30 sekúnd pred koncom mal šancu rozhodnúť Ivan. Strelu z vlastnej polovice ihriska do opustenej žilinskej svätyne zastavilo brvno. Hostia rýchlo rozohrali záverečný útok zápasu. Odrazená lopta sa dostala ku Krškovi a ten 18 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal na 3:3. Nasledovalo predĺženie. Momentum bolo na strane Žilinčanov. Netrvalo ani minútu, kým Vrábel otočil skóre zápasu a Makroteam viedol. Ani to však nebolo všetko, v našej hre bez brankára vyrovnal Ivan a strhujúci zápas museli rozhodnúť až penalty. V prvej sérii premenili Levický aj Kráľ. V druhej boli rovnako úspešní Ftorek aj Trnka. V tretej sérii nepremenil Vaculik a Vrábel strhol vedenie na stranu Makroteamu. S tlakom si skvele poradil Seman v štvrtej sérii, no Nemček opäť strhol vedenie na stranu domácich. Rozhodnutie prišlo v piatej sérii, Matis nepremenil, a tak sa do finále prebojovali hráči Makroteamu. Nám opäť ostal „len“ súboj o tretie miesto.

Tam nás čakalo repete proti žilinskému Futsal Academy. Úvodný gól zápasu priniesla opäť spolupráca dvojice Ivan – Vaculik, presadil sa druhý menovaný. Vyrovnané bolo v 15. minúte po rohovom kope a voleji Gajdošíka. Do šatní sa išlo ale za stavu 2:1 pre nás, tečovanú strelu si do vlastnej siete zrazil Jančula. V druhom polčase priniesol pokoj na naše halovky gól Matisa na 3:1, po ktorom museli hostia siahnuť po hre bez brankára. Tá priniesla iba poisťovacie góly Levického a Ivana, za Žilinčanov upravil na konečných 5:2 Gajdošík.

Napokon aj v kategórii U20 sme sa umiestnili na bronzových priečkach. Najlepším hráčom bol vyhlásený Miroslav Ivan. Rovnako aj na tomto turnaji ukázalo množstvo hráčov tréningový progres a herné zlepšenie. Až nadíde správny čas, iste budú podobné úspechy dosahovať pre košický či dokonca slovenský futsal aj v tej najvyššej kategórii. Podpor Pohyb Košice bol jediným slovenským klubom, ktorý sa umiestnil medzi najlepšími štyrmi tímami v seniorskej kategórii aj oboch juniorských. Všetky tieto úspechy motivujú pracovať ďalej na rozvoji košického futsalu a prinášajú chuť získať si ešte viac fanúšikov na tribúny. V novej sezóne sa budeme snažiť dosiahnuť minimálne rovnaké úspechy.

Zostava Podpor Pohyb Košice na záverečnom turnaji Final Four U20: Ján Belenyesi, Matúš Kuruc, Samuel Komarek, William Leško, Richard Matis, Miroslav Ivan, Lukáš Vaculik, Kristián Kovács, Patrik Seman, Ivan Levický, Matúš Pálfi, Patrik Ftorek, Michal Bálint.