VÍŤAZSTVO V BRATISLAVE REŽÍROVAL PÄŤGÓLOVÝ MARTON

V piatok 15. marca sme odohrali svoj posledný vonkajší zápas v základnej časti Niké Futsal Extraligy. Program 17. kola nám za súpera prisúdil akademikov z FTVŠ Bratislava, s ktorými sme domácu dohrávku odohrali len prednedávnom. V Starej jazdiarni sme zvíťazili 3:2, no výhra sa nerodila vôbec ľahko, preto sme museli byť pripravení na ďalší náročný súboj.

Tímový program ešte viac zahustili prípravné zápasy reprezentácie do 23 rokov. V mladom výbere trénera Bača sa v dvoch zápasoch proti domácemu Portugalsku predstavilo počas uplynulého týždňa až 6 našich hráčov – Sebastián Bačo, Marek Kuruc, Filip Marton, Peter Terpaj, Miroslav Ivan a Matúš Palfi. Ak k tomu prirátame aj dva pohárové zápasy počas uplynulého víkendu, únava v tíme bola viac ako veľká.

Aj tento fakt ovplyvnil našu taktiku v piatkovom zápase. Od začiatku zasiahlo do hry všetkých 12 hráčov, pričom tréner Richard Bačo rovnomerne využíval všetky tri štvorice. Svoju šancu najlepšie využil už v 4. minúte Horník. Už počas svojho prvého pobytu na ihrisku si pekne vymenil loptu s Ivanom a otvoril skóre. Zvýšenie náskoku prišlo v 6. minúte, keď Bačo obišiel domáceho brankára a zasunul loptu do opustenej brány. Hoci sa miestami zdalo, že prípadný tretí gól by definitívne zlomil zápas, opak bol pravdou. Tréner domácich Milan Herko si vzal oddychový čas, po ktorom sme nedokázali pokračovať v aktívnom napádaní súpera. Našu slabšiu chvíľku využil na znižujúci gól Lauko. Pred polčasom sme zahodili ešte niekoľko vyložených šancí, preto bol zápas po prvom dejstve otvorený a do šatní sme si niesli iba jednogólový náskok.

Obraz hry sa podstatne nezmenil ani po zmene strán. My sme zahadzovali svoje šance na rozhodnutie zápasu a súper poctivo a aktívne bránil. Niektoré zákroky boli na hranici faulov, čo nepridávalo na našej koncentrovanosti. Obrovské šťastie sme mali na začiatku druhého polčasu, keď sme trestuhodne stratili loptu, dvojica Rusnák a Lauko sa rútila osamotene na našu prázdnu bránu, lopta však na nepochopenie všetkých prítomných zázračne neskončila v sieti. Upokojenie na naše halovky pridal krásny gól Jeana Salasa, ktorý v 28. minúte volejom prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Potom prišli veľké chvíle Filipa Martona. Málokedy sa vidí, že jeden hráč strelí v zápase päť gólov, on to však stihol v priebehu deviatich minút. V 30. minúte mu prvý gól po peknej akcii pripravil Jean Salas. Ďalšie dva góly pridal Marton v 31. minúte, keď potvrdil svoje taktické prednosti. Skvele zapracoval v defenzíve počas súperovej hry bez brankára a dvakrát poslal loptu do opustenej domácej brány. Na svetelnej tabuli svietil stav 6:1 v náš prospech a o víťazovi bolo rozhodnuté. Škvrnou zápasu bol nezmyselný zákrok Gajdácsa v 34. minúte, ktorý mimo súboja o loptu kopol do hlavy na zemi ležiacemu Salasovi, za čo mu bola udelená červená karta. Presilovku sme využili rýchlosťou svetla, priamo zo štandardnej situácie sa delovkou presadil Yosel León. Potom pokračovalo Martonovo gala predstavenie. V 37. minúte previedli so Serbinom krásnu akciu na jeden dotyk a konečnú podobu výsledku dal v 39. minúte po ukážkovom oblúčiku ponad brankára Podhajeczkého.

Záznam zo zápasu nájdete tu.

Víťazstvom v Bratislave sme si udržali druhú priečku a natiahli sme našu sériu bez prehry už na 10 zápasov. Prvý je stále Lučenec, za nami s dvojbodovým mankom Levice. Pýšiť sa môžeme najlepšou ligovou defenzívou, v 17 zápasoch sme inkasovali len 34-krát. Marton sa svojím 5-gólovým zápisom dostal na čelo tabuľky strelcov. S 20 presnými zásahmi má pred Procháczkom a Washingtonom dvojgólový náskok. Posledný zápas pred play-off odohráme na domácej palubovke v Starej jazdiarnipiatok 22. marca s tradičným výkopom o 19:00. Záverečné kolo základnej časti rozhodne o zložení štvrťfinálových dvojíc. Veríme, že sa na boje vo vyraďovacej časti naladíme víťazstvom.

FTVŠ Bratislava. 1:9 Podpor Pohyb Košice

13. Lauko – 4. Horník, 6. Bačo, 28. Jean Salas, 30., 31., 31., 37., 39. Marton, 34. Yosel León