REPRE VÝBERY SLOVENSKA AJ S NAŠIMI CHLAPCAMI

SENIORI NA TURNAJI V PIEŠŤANOCH

V tradičnom predvianočnom reprezentačnom termíne majú nabitý program takmer všetky slovenské futsalové reprezentácie. „Áčko“ pod vedením Mariána Berkyho a Richarda Bača pokračuje vo svojej príprave na januárové EURO v Holandsku, mládežnícke reprezentácie odohrajú viacero prípravných zápasov.

Seniorská reprezentácia sa zišla v pondelok v Piešťanoch, kde sa predstaví na turnaji s názvom 4Futsal Nations. Pôvodne plánovaná účasť krajín Vyšehradskej štvorky prešla vplyvom pandemickej situácie viacerými zmenami a napokon sa proti nášmu výberu postaví Bosna a Hercegovina (15. december 20:15hod. v Piešťanoch), Rakúsko (16. december 20:15hod. v Piešťanoch) a Česko (17. december 20:00hod. v Brne). Do brány slovenského výberu sa postaví aj náš brankár Richard Oberman.

Pre Slovákov by mal byť turnaj previerkou pred záverečným turnajom ME v holandskom Groningene a Amsterdame. Po septembrovej konfrontácii s Panamou, Marokom a USA a turnajom v chorvátskom Umagu tak dostanú reprezentační tréneri ďalšiu šancu pripraviť slovenský tím náročnú skupinu. Na EURE sa postupne predstavia proti Rusom, Poliakom a Chorvátom.

Máme pred sebou jasný cieľ. Turnaj poslúži ako dôležitá príprava smerom k ME. Potrebujeme si vyskúšať súčinnosť našich formácií a zorientovať sa vo výkonnosti hráčov. Dlho sme neboli spolu, v podstate naposledy na septembrovom turnaji v Bratislave, kde sme hrali s USA, Marokom a Panamou. Potom bol ešte výjazd do Umagu, ale tam nebol užší káder reprezentácie a šancu ukázať sa dostali ďalší hráči,“ povedal v rozhovore pre TASR reprezentačný tréner SR Marián Berky a dodal: „Tradičný turnaj V4 teraz nahradilo toto podujatie, kde budeme hrať okrem Česka aj s Rakúskom a Bosnou. Rakúšania sú svojím silovým štýlom podobný súper ako Poliaci, budeme s nimi hrať prvýkrát. Očakávam, že menej taktickej vyspelosti nahradia fyzickým prejavom. Bosna je jeden vyspelý, moderný tím, ktorý hrá aktívny futsal. Vysokú kvalitu potvrdil jasným postupom na ME z prvého miesta svojej skupiny. Hrajú na pivotov a majú výborné individuality, bude to dobrá previerka pred ME, kde hráme s Chorvátmi.“  

U21 NA TURNAJI VO FRANCÚZSKU

Náročné zápasy čakajú aj reprezentáciu do 21 rokov. Vo francúzskom Denaine sa v piatok 17. decembra predstavia proti rovesníkom z Francúzska a o deň neskôr v zápase o umiestnenie proti Česku alebo Slovinsku. Tréner Richard Bačo nominoval prakticky to najlepšie, čo mal k dispozícii, k U21-ke sa pripoja z A-tímu Vaktor a Ševčík zo Slávie Praha, Marton z Lučenca a Medoň z poľských Chojníc. Našimi želiezkami v ohni budú Sebastián Bačo, Marek Kuruc a nováčik v najcennejšom drese – Peter Terpaj.

Mám rád technickú hru, keď mám častokrát loptu, preto ma futsal baví. Teším sa na kvalitný zápas proti Francúzom, dúfam, že skončí so šťastným koncom pre nás. Uvidíme, s čím na nás súper vybehne. Tréningy majú veľkú kvalitu, preto sa budeme snažiť ukázať naučené veci v zápasoch.“

V realizačnom tíme na pozícii fyzioterapeuta pôsobí Erik Lukáč, ktorý sám určité obdobie pôsobil vo futsalových reprezentačných výberoch a pozná náročnosť a intenzitu tréningových jednotiek.

Teší ma to, že som dostal príležitosť pracovať s mladými reprezentantmi a môžem im takýmto spôsobom pomáhať. Chlapci tvoria super kolektív, tvrdo na sebe makajú, o to väčšiu dôležitosť prikladáme regenerácii. Po každom dni je k dispozícii bazén a masáže, zraneným hráčom sa snažíme poskytnúť čo najrýchlejšiu zdravotnú pomoc, aby sme predišli vážnejším zraneniam,“ opísal Erik svoju prácu.

U19 V OSTRAVE PROTI ČESKU

Zastúpenie máme aj v reprezentácii do 19 rokov. Do nominácie trénera Antona Brunovského sa prebojovali aj Richard MatisJán Belenyesi. Mladíkov čaká v marci kvalifikácia na EURO U19. V náročnej skupine budú ich súpermi rovesníci z Ruska, Rumunska a Gruzínska. Po novembrovom turnaji v Srbsku sa tentoraz stretne „devätnástka“ 15. decembra v Martine, aby odcestovala do Ostravy na 2 prípravné zápasy proti Česku.

Je mi cťou reprezentovať Slovensko, na každý zraz sa teším. Na zraze si porovnáme sily s Čechmi. Zabojujeme o čo najlepšie výsledky, verím, že vyhráme oba zápasy. Každý zraz je pre nás prípravou na kvalifikáciu,“ povedal brankár Belenyesi. Po zranení sa do futsalového kolotoča vracia aj Matis. „Je to obrovská česť, že som mohol dostať šancu, a urobím všetko preto, aby som ukázal svoj najlepší výkon.“

Všetkým našim reprezentantom držíme palce!