BRANISLAV TARGOŠ HODNOTÍ ROK 2021

BILANCUJEME ROK 2021

Pandémiou ovplyvnený športový svet sa musel aj v roku 2021 vysporiadať s nečakanými prekážkami či novovytvorenými podmienkami. Menej populárne športy, ktoré bojujú o diváka s futbalom či hokejom, majú neľahkú pozíciu aj pri ideálnych podmienkach. Ako tieto športy, medzi ktoré patrí aj futsal, ovplyvnila pandémia? Splnil klub Podpor Pohyb svoje ciele pre rok 2021? Aké sú jeho vyhliadky do budúcnosti? Toto, ale aj oveľa viac hodnotí v závere roka náš športový riaditeľ Branislav Targoš.

Aké mal klub ciele v roku 2021?

Po rozhodnutí, že sa pre sezónu 2020/2021 nezapojíme do boja o najvyššiu súťaž v seniorskej kategórii, sa našou prioritou stala mládež. Prihlásili sme naše tímy do extraligy hráčov U17 a taktiež U20. Súťaže sa žiaľ koncom roka 2020 kvôli koronavírusu nezačali a tak sme rok 2021 rozbehli tréningami v obmedzených podmienkach a pripravovali sme sa na spustenie mládežníckych líg.

Pre zachovanie súťažného ducha sme sa prihlásili do košickej miniligy v malom futbale, kde sme každý víkend zvádzali boje s ostrieľanými harcovníkmi. Príjemným spestrením letnej časti tohto roka boli aj MSR v malom futbale.

Nakoľko jedným z hlavných cieľov nášho klubu je vychovávať futsalových reprezentantov, sme veľmi radi, že sa naši hráči pravidelne zúčastňovali reprezentačných zápasov a sústredení, vo všetkých vekových kategóriách, či už na Slovensku alebo v zahraničí.

Najväčším cieľom ľudí v Podpor Pohyb Košice však bolo priniesť seniorskú extraligu späť do Košíc a som veľmi rád, že sa nám to v sezóne 2021/2022 podarilo.

Ako sa darilo mládežníckym tímom? Panovala s výsledkami spokojnosť?

Rozhodnutím zväzu sa súťaž spustila turnajovým spôsobom a nám sa podarilo naplniť prvé ciele na rok 2021 – podporovať rozvoj mládeže a domácich hráčov účasťou v juniorských súťažiach. Obom našim tímom sa podarilo postúpiť do záverečného turnaja Final Four. V kategórii U20 sme obsadili 4. miesto a prvú futsalovú medailu pre Podpor Pohyb Košice získali naši mládežníci z U17, ktorí po úspešnom semifinálovom rozstrele nestačili vo finále na Makroteam Žilina. Z Púchova sme tak odchádzali strieborní.

Cieľ dostať sa medzi najlepšie štyri tímy na Slovensku a postúpiť na Final Four sa nám podarilo naplniť v oboch kategóriách. Medaila hneď počas našej premiéry bola príjemnou čerešničkou na torte.

Okrem celoslovenských futsalových líg sa klub predstavil aj na viacerých regionálnych turnajoch vo futsale či malom futbale. Bol Podpor Pohyb úspešný aj na tejto scéne?

Napriek nášmu mladému tímu sa nám podarilo ovládnuť miniligu na Galaktickej (1. KNL).

Už spomínaným príjemným spestrením letnej časti tohto roka boli aj MSR v malom futbale, kde sme najskôr na domácej pôde získali 4. miesto v konkurencii 52 tímov a ešte lepšie sa nám darilo na MSR do 23 rokov, odkiaľ sme si odniesli bronzové medaily. Naši hráči reprezentovali Košice aj v domácej najvyššej lige v malom futbale a taktiež na MS do 23 rokov v Kyjeve.

Po dlhoročnej absencii sa podarilo vrátiť Košice späť na futsalovú mapu aj v seniorskej kategórii. Aké je zatiaľ hodnotenie prebiehajúcej sezóny?

Priniesť seniorskú extraligu späť do Košíc bolo od začiatku najväčším cieľom klubu Podpor Pohyb Košice. Som veľmi šťastný, že sa nám to podarilo. Od prvého zápasu sa potvrdilo, že Košičania majú futsal radi a pravidelne zapĺňali Angels Arénu pri našich domácich zápasoch. Samotná účasť v lige zatiaľ prebieha nad očakávania, z 8 zápasov sme 6 vyhrali, 1 remizovali a prehrali iba s obhajcom z Lučenca. Aj skóre 52:19 dokazuje, že hráme útočný futsal a hranicu 10 gólov sa nám podarilo pokoriť v 2 zápasoch. Žiaľ, ligu nám opäť prerušila aktuálna situácia a tak, ako sme rok začínali iba s tréningami, tak ho aj končíme.

Aké sú ciele klubu vo zvyšnej časti sezóny? Tréner Richard Bačo sa chcel pred sezónou vyhnúť zostupujúcim priečkam či väčším výbuchom mladého tímu. Sú ambície klubu už na vyššej úrovni po udomácnení sa v lige?

Čo sa týka zvyšku sezóny, hlavný cieľ je zostať na priečkach, ktoré zaručujú účasť v play-off a prebojovať sa medzi najlepšie štyri tímy v lige. Káder na to máme a verím, že dokážeme odohrať vyrovnanú partiu s každým súperom.

Ako ovplyvnila fungovanie klubu ďalšia vlna pandémie?

Ako som už spomenul, začiatkom roka sme museli byť pri tréningu naozaj vynaliezaví a vďaka patrí všetkým hráčom, ktorí makali aj v obmedzených podmienkach na snehu, v daždi. Po letnom uvoľnení sa pandémia opäť vrátila a museli sme obmedzovať počty divákov v hľadisku, prekladať zápasy až došlo k najhoršiemu a vláda sa rozhodla našu súťaž prerušiť. Aktuálne pozorne sledujeme, ako sa situácia vyvinie a sme vďační aspoň za to, že môžeme trénovať v hale.

Šport na Slovenskú trpí už dlhé roky, či už pre nedostatočnú infraštruktúru alebo podporu od štátu a pandémia túto krízu ešte prehĺbila. Veríme, že sa nám podarí otriasť a aj vďaka našim sponzorom budeme vedieť naďalej napĺňať naše ciele.

Aké ciele si vytýčil klub na rok 2022?

Prioritou klubu je samozrejme úspešné reprezentovanie nášho mesta v 1. lige mužov a v oboch juniorských kategóriách. Uvidíme, akým spôsobom a kedy sa súťaže dohrajú. Určite sa budeme snažiť posilniť káder, aby sme v súťaži boli konkurencieschopní a po ukončení tohto ročníka sa začali pripravovať na ďalšiu sezónu. Máme len tie najvyššie ambície, no ich naplnenie je spojené so silnými partnermi a preto veríme, že sa nám podarí s našou filozofiou a výsledkami prilákať ďalších sponzorov, ktorým šport v Košiciach nie je ľahostajný.

Na záver by som sa rád poďakoval v mene celého klubu našim partnerom, sponzorom a fanúšikom za ich podporu počas celého tohto roka a zaželal im do toho nasledujúceho veľa zdravia, šťastia a úspechov.